تبلیغات
مهندسی اینترنت - در اکسس، تکراری‌ها را پیدا کنید
مهندسی اینترنت
شنبه 21 فروردین 1389

در اکسس، تکراری‌ها را پیدا کنید

شنبه 21 فروردین 1389

نوع مطلب :
نویسنده :معین حقدل

در اکسس، دیتاها در جداول ذخیره می‌شوند و این دیتاها معمولا تکرای هستند. گاهی نیز این داده‌ها منحصر بفرد یا unique می‌باشند مانند کد ملی یا ایمیل.
هنگام طراحی و ساخت جدول می‌توان در فیلد‌های مختلف از وارد کردن مقادیر تکراری توسط کاربر جلوگیری نمود. بدین ترییب که خاصیت Indexed برای فیلد مورد نظر در وضعیت (No Duplicates)Yes  تنظیم می‌شود. ( به شکل 1 دقت کنید. )


شکل1

فرض کنید که جدول‌(هایی) دارید که بعضی از فیلدها دارای دیتای تکراری باشند و بنا به دلایلی می‌خواهید مقادیر تکراری را پیدا کنید. برای اینکار در اکسس یک Query به نام Find duplicates Query Wizard وجود دارد. شکل 2 را در نظر بگیرید، می‌خواهیم ایمیل‌های تکراری آن را پیدا کنیم.


شکل2

برای ساخت این query مراحل زیر را انجام دهید:
ـ ابتدا مطابق شکل 3 در قسمت Query با زدن دکمه New و سپس Find duplicates Query Wizard مراحل کار آغاز می‌شود.


شکل3

ـ در صفحه بعد ابتدا از قسمت View گزینه Table و سپس نام جدول مورد نظر ( که در مثال ما My Contacts ) را انتخاب و دکمه Next را بزنید.
ـ بعد از انتخاب جدول مورد نظر، مطابق با شکل 4 فیلدی که می‌خواهیم تکراری‌های آن پیدا شوند را مشخص و دکمه Next را می‌زنیم.


شکل4

ـ در مرحله بعد، می‌توانید فیلدهایی که مایلید در نتایج مشاهده شوند را مشخص کنید که ما در این مثال فیلد Name را انتخاب کرده‌ایم.
در آخر با انتخاب یک نام برای این query و با زدن گزینه Finish ، Query ذخیره شده و نتیجه آن نمایش داده می‌شود. ( به شکل 5 دقت کنید.)