تبلیغات
مهندسی اینترنت - روحیه گرفتن مرورگرهای رقیب از امتیاز مایكروسافت
مهندسی اینترنت
سه شنبه 18 اسفند 1388

روحیه گرفتن مرورگرهای رقیب از امتیاز مایكروسافت

سه شنبه 18 اسفند 1388

نوع مطلب :
نویسنده :معین حقدل

رقبای مایكروسافت در بازار مرورگر از زمانی كه این شركت به الزام رگولاتوری برای راحت‌تر شدن استفاده از مرورگرهای دیگر در سیستم عامل ویندوز عمل كرده، موج علاقه‌مندی را جلب كردند.

به گزارش سرویس فن‌آوری اطلاعات خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، موزیلا كه مرورگر فایرفاكس آن قوی‌ترین مرورگر رقیب اینترنت اكسپلورر مایكروسافت در جهان است، اعلام كرده كه بیش از 50 هزار نفر در اروپا فایرفاكس را از طریق صفحه انتخاب كه از پایان ماه گذشته در صفحه رایانه‌های ویندوز در اروپا ظاهر شده، دانلود كرده‌اند.

این صفحه لینك‌هایی را برای چندین مرورگر از جمله اكسپلورر، فایرفاكس، كروم گوگل، سافاری اپل و اپرا نشان می‌دهد. شركت اپرا سافت وار كه در اسلو واقع است نیز اعلام كرده كه از زمان عرضه این برنامه در رایانه‌های ویندوز ، دانلود مرورگرش در بلژیك، فرانسه، انگلیس، لهستان و اسپانیا سه برابر شده است.

این شكایت اپرا به كمیسیون اروپا بود كه موجب شد پرونده ضدانحصارطلبی علیه مایكروسافت مطرح شود و در نتیجه آن این شركت سال گذشته موافقت كرد امكان انتخاب بیش‌تری را برای مرورگرهای رقیب فراهم كند.

به اعتقاد مایكروسافت، هنوز خیلی زود است تا معلوم شود كه امكان دارد این برنامه موجب شود شمار قابل توجهی از كاربران، مرورگرشان را تغییر دهند. برنامه "رای دیجیتالی" از طریق اینترنت و با به‌روزرسانی نرم‌افزاری به كاربران ویندوز ارسال شده است و انتظار می‌رود روند نصب شدن آن در تمامی رایانه‌ها تا نیمه ماه می طول بكشد.

همچنین انتخاب مرورگر برای پنج سال به خریداران رایانه‌های ویندوز جدید در سراسر اروپا معرفی می‌شود. اكسپلورر در اروپا نیز همانند سراسر جهان مرورگر برتر باقی مانده اگرچه سهم بازارش در اروپا نسبت به آمریكا و برخی دیگر از كشورها كمتر بوده و در سال‌های اخیر سهم بازارش را از دست داده است.

طبق آمار سرویس تحلیل وب StatCounter، سه نسخه فعلی اكسپلورر سال گذشته در اروپا 46 و در جهان 58 درصد سهم داشتند، در حالیكه فایرفاكس با 39 درصد سهم در اروپا و 31 درصد سهم در جهان در مكان دوم قرار گرفت و مرورگرهای اپرا، كروم و سافاری با سهم های اندك شش، چهار و سه درصد پس از آن‌ها قرار گرفتند و سهم هیچ مرور دیگری به بیش از یك درصد نرسید.