تبلیغات
مهندسی اینترنت - معرفی نرم‌افزارهای شبکه
مهندسی اینترنت
شنبه 21 فروردین 1389

معرفی نرم‌افزارهای شبکه

شنبه 21 فروردین 1389

نوع مطلب :
نویسنده :معین حقدلاشاره :
در این بخش قصد داریم طی چند مقاله به معرفی ابزارهای ضروری و مورد نیاز مدیران شبکه پرداخته و با مختصر توضیحی، مخاطب را با خصوصیات و مزایای آنها آشنا سازیم.


نگهداری تجهیزات سخت‌افزاری مانند سرورها، روترها، سوئیچ‌ها و تجهیزات ذخیره‌ساز و همچنین فعال بودن سرویس‌های نرم‌افزاری یکی از دغدغه‌های مهم مدیران شبکه محسوب می‌شوند چرا که نه تنها عدم عملکرد صحیح بلکه عدم  تشخیص بموقع خطا در هر یک از آنها می‌تواند اثرات جبران ناپذیری برای شبکه و به تبع آن برای مجموعه بوجود آورد.
 
در این مقاله با دو نرم‌افزار ManageEngine OpManager و ManageEngine OpUtils که از محصولات شرکت AdventNet می‌باشند آشنا خواهید شد. با بررسی و کار با آنها، در می‌یابید که مجموع  امکانات این دو مکمل یکدیگر بوده و نصب آنها کنار هم، امکانات مفید و کاملی را در اختیار مدیر سایت قرار می‌دهد.

ManageEngine OpManager
برای معرفی این برنامه کافیست به چند مثال زیر دقت کنید:
 امروزه شبکه‌ای را نمی‌توان یافت که در آن سرویس با ارزشی مانند ایمیل در اختیار کاربران قرار ندهد. همه کاربران از طریق ایمیل بخش اعظمی از فعالیت‌های خود را انجام می‌دهند. بنابراین مسئولین شبکه باید ایمیل سرور را از هر نظر
 (Availability ، Email Queue ، Email Size و ...) مانیتور و کنترل نمایند.
مدیر شبکه می‌تواند با تنظیماتی که در برنامه OpManager انجام می‌دهد در صورتیکه هر یک از موارد فوق برای ایمیل سرور رخ دهد از آن آگاه شود.

 همانطور که می‌دانید در سیستم RAID 5 اگر یکی از هارددیسک‌ها به هر دلیلی از مدار خارج شود سرور بدون هیچگونه مشکلی به کار خود ادامه خواهد داد. در اینصورت چگونه می‌توان از ایجاد مشکل در سیستم با خبر شد؟! OpManager با وجود مکانیزم اعلام خطر هوشمند ( Intelligent Alerting ) می‌تواند به محض از کار افتادن یکی از هاردهای سرور با گرفتن شماره Eventی که سرور اعلام می‌کند موضوع را از طریق ایمیل به مدیر شبکه اعلام نماید.
 امکانات این برنامه در شبکه‌ای که در چندین ساختمان و از طریق انواع بسترهای مخابراتی ( WAN Links ) به هم مرتبطند بسیار چشمگیر خواهد بود. از طریق این برنامه مدیر شبکه افرادی را که پهنای باند زیادی از لینک را اشغال کرده‌اند، شناسایی خواهد کرد. همچنین مدیر شبکه را در هنگام از کار افتادن یکی از روترها، آگاه خواهد کرد.

بطور کل با این نرم‌افزار و با وجود مکانیزم اعلام خطر هوشمند می‌توان سرورها، برنامه‌های کاربردی، ساختار شبکه و سرویس‌های موجود در شبکه‌های LAN و WAN را مانیتور، مدیریت و کنترل کرد.


شکل 1

ManageEngine OpUtils
با برنامه OpUtils نیز می‌توان از مشکلات سخت‌افزاری و سرویس‌های مختلف شبکه آگاه شد.
نام برخی از امکاناتی که در OpUtils وجود دارد در ادامه و با ذکر مثال‌هایی آورده شده است.
یادآوری می‌شود این امکانات تکمیل کننده امکانات و کاربردهای برنامه OpManager است.
 همانطور که اشاره کردیم در OpManager می‌توان از کار افتادن یک روتر و یا سوئیچ با خبر شد، اما با  OpUtils می‌توان فایل‌های Startup-Config و Running-Config سوئیچ و روتر را مشاهده و از آنها نسخه پشتیبان تهیه کرد.
 با امکان Ping and Enhanced Ping می‌توان تعداد و سایز بسته‌های شبکه را بصورت گرافیکی مشاهده و کنترل کرد.
 از مشکلات مرتبط با DNS از طریق DNS Resolver and DNS Scan آگاه خواهید شد.
 اگر گزارشی از آیپی‌آدرس‌های شبکه بخواهید با IP Address Manager قابل تهیه است.
 با ابزار Wake-On-LAN کامپیوتر خاموش در شبکه را روشن کنید.
 ابزار Software Scan لیستی از برنامه‌های نصب شده روی کامپیوتر را نمایش می‌دهد.
 با این برنامه به را حتی می‌توان از وضعیت یک پورت سوئیچ مانند UP بودن، سرعت و اینکه چه آیپی‌آدرس و مک‌آدرسی به آن متصل است، آگاه شد.

بزرگنمایی
شکل 2