تبلیغات
مهندسی اینترنت - پس از ۳۰ سال، دنیای هارد دیسک‌ها متحول می‌شود
مهندسی اینترنت
پنجشنبه 5 فروردین 1389

پس از ۳۰ سال، دنیای هارد دیسک‌ها متحول می‌شود

پنجشنبه 5 فروردین 1389

نوع مطلب :

تا اوایل سال ۲۰۱۱ تمامی هارد دیسک ها از یک فرمت جدید و پیشرفته بهره مند خواهند شد که نحوه ذخیره سازی اطلاعات بر روی آنها را تغییر خواهد داد.

با این تغییرات طراحی و ساخت هارد دیسک های دارای ظرفیت بیشتر که انرژی کمتری مصرف کنند نیز ساده تر شده و کارآیی و اتکاپذیری این سخت افزارها نیز بیشتر خواهد شد.

البته این تحول برای کاربران ویندوز XP که از هارد دیسک های قدیمی برای ذخیره سازی اطلاعات استفاده می کنند و نمی توانند فرمت هارد دیسک های خود را عوض کنند مشکل ساز خواهد بود.

روزگاری ۵۱۲ بایت ظرفیت برای ذخیره سازی اطلاعات مربوط به یک سیستم عامل کافی به نظر می رسید، اما امروزه استفاده از هارددیسک های یک ترابایتی به تدریج متداول می شود و با کاهش ابعاد و افزایش ظرفیت هارد دیسک ها وضعیت روز به روز در حال بهبود است.

فرمت جدید ذخیره سازی اطلاعات بر روی هارد دیسک که نام ۴K برای آن انتخاب شده، نسبت به فرمت و روش فعلی ۷ تا ۱۱ درصد کارآیی بیشتری دارد، اما با ویندوز XP سازگاری ندارد زیرا کار طراحی آن بعد از به بازار آمدن این ویندوز آغاز شده است.

البته ویندوزهای ویستا و و۷ و همین طور نسخه های OS X Tiger، Leopard، Snow Leopard سیستم عامل اپل و لینوکس های عرضه شده بعد از سپتامبر ۲۰۰۹ با این فرمت آ